artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Kultura

Nagroda Literacka „Nike” – promocja polskiej literatury współczesnej

Nagroda Literacka „Nike” – promocja polskiej literatury współczesnej

Nagroda Literacka Nike to prestiżowe wyróżnienie przyznawane corocznie przez Fundację Agory i „Gazetę Wyborczą”. Jest to jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Nagroda „Nike” cieszy się niezwykłym zainteresowaniem zarówno wśród czytelników, jak i pisarzy. Wśród jej kategorii znajduje się poezja, dramat i proza. Poznaj finalistów nagrody literackiej!

Czego dowiesz się z artykułu?

  • jak zaczęła się historia Nagrody Literackiej „Nike”?
  • kto otrzymał wyróżnienie po raz pierwszy?

Nagroda Literacka „Nike” – krótka historia

Jest to nagroda wręczana za polską współczesną twórczość literacką. Przyznawana od 1997 roku, dzięki Henryce Bochniarz. Ma na celu promować literaturę, jak i czytelnictwo, ukazując wybitnych polskich pisarzy. Nominowani mogą być wyłącznie pisarze żyjący, a nagrody nie można podzielić. Laureata Nagrody Nike wyłania się przez trzy etapy. W pierwszej części konkursu nominowanych jest dwudziestu pisarzy, z których to wybiera się finałową siódemkę, a z tego już wąskiego grona wydobywa się szczęśliwego zwycięzcę. Nagroda ta kładzie nacisk na powieść, ale nie jest to jedyna kategoria. Gatunki literackie, jakie mogą brać udział to poezja, dramat i proza. Osoba, która wygra, otrzymuję piękną statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę, a także 100 tysięcy złotych. Werdykt nagrody ogłaszany jest w pierwszą niedzielę października. 

Zobacz także: Czym jest reportaż? Najlepsze reportaże

Pióro i książka

Najnowsza finałową siódemkę Nagrody Nike 2022 prezentuje się następująco:

  • Jerzy Jarniewicz
  • Anna Cieplak
  • Artur Domosławski
  • Joanna Ostrowska
  • Edward Pasewicz
  • Kacper Pobłocki
  • Maciej Płaza

Nagroda i jej laureaci

Autor nie może samodzielnie zgłosić swojej twórczości do konkursu. Jedynie może odbyć się to przez wydawnictwa lub członków jury. Podobne restrykcje ma Nagroda Nobla. Nagroda Literacka „Nike” przyznawana jest już od 1997 roku, więc na swoim koncie zgromadziła wielu zwycięzców. Miejscem, w którym jest ona ogłaszana to Teatr Stanisławski w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W 2022 roku nagrodę otrzymał Jerzy Jarniewicz za tom poetycki „Mondo cane”. Jest to najświeższa wyróżniona pozycja.

Zobacz także: Szczepan Twardoch — prozaik i publicysta

Antykwariat

W 1997 roku podczas pierwszego rozdania, Nike otrzymał wybitny pisarz Wiesław Myśliwski za powieść „Widnokrąg”, a już po 10 latach w 2007 roku nagrodę przyznano mu po raz kolejny. Tym razem za „Traktat o łuskaniu fasoli”. Dwukrotne nagradzanie autorów nie należy do najczęstszych czynności. Świadczy to o genialnej twórczości i niesamowitym talencie literackim polskich pisarzy. Autorką należącą do grona Wiesława Myśliwskiego jest Olga Tokarczuk również odznaczona dwukrotnie. Gala jest miejscem do poruszania wielu ważnych i ciekawych wątków związanych z sytuacją polityczną i społeczną kraju.

Nike czytelników, czyli nominacje faworytów

Czytelnicy również mogą wyłonić swoją ulubiona powieść m.in. esej, reportaż czy biografię. Kategorii jest wiele, więc też jest duże pole wyboru. Każdy może napisać esej na temat wybranej nominowanej książki. Propozycja jest kusząca, ponieważ zwycięzca otrzyma voucher o wartości 5 tysięcy złotych. Nike za najlepszą książkę, a dokładnie Nike czytelników 2022 otrzymała Joanna Ostrowska za „Oni: homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Jest to ważny reportaż historyczny warty poznania przez każdego.

Stos książek

Nominowanie do nagrody jest cennym wyróżnieniem dla autorów literackich. Stanowi docenienie ich wysiłku i starań, by rozwijać polską prozę, poezję i dramat. Polska to kraj wrażliwy nie tylko na piękno świata, ale i literatury. Nagroda literacka „Nike” 2022 z pewnością zaskoczyła wielu, ale ze skutkiem pozytywnym. Wręczenia nagrody są zawsze historycznym momentem na zawsze zapisującym się na kartach polskiej literatury. Nike przyznawana jest od 1997 roku, a jej powodzenie i rozgłos medialny nieustannie wzrasta. Trzeba przyznać, że jest to najbardziej prestiżowa polska nagroda literacka.

Udostępnij