artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Fotografia

Fotografia uliczna i jej tajemnice

Fotografia uliczna i jej tajemnice

Fotografia uliczna, nazywana także street photo, to rodzaj fotografii, który wciąż zyskuje na popularności. Polega on na uchwyceniu decydującego momentu w sposób spontaniczny, na ulicy lub w innych miejscach publicznych. Fotograf musi mieć dobry obiektyw oraz ujęcie, aby wykonać zdjęcie w najlepszym możliwym stylu. Migawka jest kluczowym elementem tej fotografii, ponieważ dzięki niemu można zapisać nawet najmniejszy ruch lub emocję na twarzy. Ostrość zdjęć jest również ważna w fotografii ulicznej, ponieważ warunki oświetleniowe nie zawsze są doskonałe. Cel fotografa polega na tym, aby zapisać i poznać ludzi w różnych sytuacjach. 

Czego dowiesz się z artykułu?

  • czym charakteryzuje się fotografia uliczna?
  • jak wybierać sprzęt do street photo?

Właściwy moment, czyli fotografia uliczna

Street photo w dużej mierze opiera się na spontaniczności. Nie trzeba wyjeżdżać w specjalne piękne miejsca, by pokazać cudowne krajobrazy. Tutaj liczy się nasza wrażliwość na otaczający świat i dobre oko. Temat fotografii ulicznej jest naprawdę obszerny. Obejmuje ona nie tylko otoczenie zewnętrzne, ale również wnętrza miejsc: kawiarni, księgarni czy antykwariacie. To oczywiście przykłady, ponieważ to od nas jest zależne, gdzie uda nam się uchwycić ten wyjątkowy moment. Zdjęcia wykonane na ulicy charakteryzują się naturalnością, uważnością fotografa, a to sprawia, że sfotografowane ujęcie jest jakby wycinkiem z życia, czymś, co zaraz mogłoby się ożywić. Często czuć dużą dozę nostalgii i zamyślenia. Starsza para trzymająca się za dłonie, pan czytający gazetę lub dzieci jedzące lody to wspaniałe zdjęcia, które poruszą serce każdego. 

Fotografia uliczna — kobieta

Fotograf uliczny chce oddać to, co dla niego w tym momencie jest ważne. Aparat i dobra intuicja to dwa najważniejsze aspekty oddania tego idealnego kadru. Cechą dobrego zdjęcia będzie zdecydowanie refleks i dynamika, ale nawet jeżeli nie do końca coś pójdzie nie po naszej myśli to i tak każde zdjęcie będzie wyjątkowe.

W 1952 roku ukazała się książka pt. „Decydujący moment”, której autorem jest Henri Cartier-Bresson. Opowiada ona o historii fotografii ulicznej oraz jak zmieniła ona fotografię tradycyjną. Ciekawa pozycja dla pasjonatów łapania chwil.

Dobre ujęcie — jaki aparat wybrać?

Najważniejszym aspektem przy wyborze sprzętu do street photo jest jego poręczność, szybkie działanie i zwyczajny wygląd. Nie może za bardzo rzucać się w oczy, ponieważ w pewnym stopniu będzie rozpraszać przechodniów. Jeżeli chcemy pochwalić się pięknymi wizerunkami osób, miejsc czy budynków aparat musimy mieć zawsze przy sobie, więc jego wielkość też będzie ograniczona. Dla amatora sprawdzi się dobrze jego smartfon z dobrym aparatem. Wystarczająco dobrze zrobi zdjęcie w szybki sposób i zatrzyma ulotne chwile.

Zdjęcie uliczne — rozmyte

Osoby, które wykazują się większym doświadczeniem, muszą zaopatrzyć się w nieco bardziej profesjonalny sprzęt. Rynek oferuje nam ich naprawdę wiele. Ciekawą propozycją będzie Canon EOS M6 II oraz Fujifilm X100V. Niestety zaprezentowane modele nie należą do najtańszych, ale z pewnością zrekompensują to swoją jakością i funkcjonalnością. Dzięki tym aparatom robienie zdjęć o każdej porze dnia jak najbardziej będzie możliwe, a ruchliwa ulica też nie będzie straszna. Jeżeli chcesz zacząć tę przygodę na poważnie, pomyśl, jaki sprzęt najlepiej odda te szybkie, ulotne momenty.

Kobieta w restauracji — street photo

Street photography czy zdjęcia na ulicach określeń jest wiele, ale wiadomo jedno. Ta dziedzina fotografii umożliwia zatrzymywanie czasu i to takiego zwyczajnego i codziennego. Z pewnością swoim realizmem przyciąga każdego. Ukazuje rzeczywistość bez filtrów i upiększaczy i to w niej jest najpiękniejsze. 

Udostępnij