artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Kultura

Czym jest reportaż? Najlepsze reportaże

Czym jest reportaż? Najlepsze reportaże

Reportaż to gatunek literacki, który przypomina dziennikarskie relacje na żywo, ale cechuje go subiektywność, barwność opisu i oparcie na własnych obserwacjach autora. Wśród najlepszych polskich reportażystów wymieniamy Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Szczygła i Katarzynę Bondę. Kapuściński to bestsellerowy autor i miłośnik reporterstwa, który odkrywał świat, m.in. w „Imperium” i „Cesarzu”. Szczygieł to laureat nagrody literackiej Nike za zbiór esejów „Nie ma”. Warto przeczytać najlepsze polskie reportaże i poznać historie zwyczajnych ludzi, zetknąć się z problemami społecznymi i odważnymi decyzjami. Sprawdźmy więc, jakie książki koniecznie powinny znaleźć się na naszej półce!

Najlepsze reportaże — książki

Książki tworzące literaturę faktu, czyli reportaże, coraz chętniej wybierane są przez czytelników. Wśród najlepszych publikacji tego gatunku znajdziemy zarówno bestsellery, jak i mniej znane tytuły. Reporterski styl pisania, dzięki któremu autorzy oddają głos najczęściej nieznajomym osobom, pozwala nam poznać ich historie i losy. Wśród najlepszych książek z literatury faktu z ostatnich lat warto wymienić:

  • „Jeszcze dzień życia”
  • „Plaża za szafą. Polska kryminalna” Marcina Kąckiego 
  • „Skucha” Jacek Hugo-Bader

Te legendarne reportaże to tylko przykłady, które można znaleźć na rankingach najlepszych polskich książek. Książki te prezentują nam kulisy najróżniejszych wydarzeń i historii.

Książka i kwiaty

Co daje nam reportaż?

 Reportaż to forma dziennikarstwa, która daje nam możliwość zaznajomienia się z najnowszymi wydarzeniami bądź informacjami dotyczącymi przeszłości. Przybiera on różne formy i podejmuje różne tematy, przystosowując się do wymagań i potrzeb czasu. Korespondenci wojenni przedstawiają nam obraz wojny z perspektywy osoby, która jest na miejscu, a w reportażach często pojawiają się wątki związane z losem cywilów i ich codziennych problemów. Wszystko to zostaje nam przedstawione przez różnych autorów, często również przez kobiety. To właśnie dzięki temu, co nam przekazują, możemy lepiej zrozumieć i docenić naszą przeszłość oraz zobaczyć ją z innej perspektywy.

Ściana książek

Reportaże, po które warto sięgnąć

Jeśli interesujesz się reportażami, koniecznie sięgnij po propozycje z roku 2020 i 2021. Wśród polecanych książek znajduje się opowieść o losach Afganistanu, sekrety znane tylko nielicznym, a także poruszające wspomnienie pamiątki z przeszłości. Fani reportaży z grupy „Czytamy reportaże” wskazują na wiele ciekawych pozycji, takich jak śledczy artykuły z San Francisco, reportaże Katarzyny Tubylewicz oraz przekrojowe eseje Joanny Grzebałkowskiej. Wszystkie propozycje mają jeden cel — przybliżać czytelnikowi rzeczywistość, która często pozostaje poza zasięgiem zwykłego obserwatora. Bez wątpienia warto po nie sięgnąć i przekonać się na własnej skórze, jakie emocje potrafią wzbudzić najlepsze reportaże.

Udostępnij