artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Kultura

Co napisał Jerzy Pilch? Sztuka Jerzego Pilcha

Co napisał Jerzy Pilch? Sztuka Jerzego Pilcha

Jerzy Pilch to znany polski pisarz, który od lat jest czołową postacią na krajowej scenie literackiej. Wiele wydanych przez niego książek zyskało uznanie krytyków i czytelników, co w 2004 roku zaowocowało przyznaniem nagrody Nike za powieść „Inne rozkosze”. Pilch zajmuje się także tworzeniem felietonów oraz tekstów teatralnych. Sztuka Jerzego Pilcha była znana z luźnego i humorystycznego stylu, który przyciąga uwagę odbiorców. Jednak jego ostatnia książka jest inna, choć wciąż oryginalna, strona literackiej twórczości pisarza. O nadchodzącej premierze „Nart ojca świętego” Jerzego Pilcha pisały literackie dzienniki i czasopisma, a czytelnicy z niecierpliwością oczekiwali na możliwość sięgnięcia po tę pozycję.

Czym jest sztuka Jerzego Pilcha?

Jerzy Pilch to polski pisarz, dramaturg i scenarzysta filmowy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1969 roku. W Świecie Książki znany jest przede wszystkim z takich dzieł jak „Pod Mocnym Aniołem”, „Miasto utrapienia” czy „Monolog z lisiej jamy”. W swojej prozie często porusza temat antybohaterów, którzy nie potrafią odnaleźć się sami w życiu. Jest również znany z publicystyki, w której to skandalizował opinię publiczną. Pisarz nieraz poruszał również temat samotności, którą uważał za potrzebną i niezbędną w twórczości. Pilch jest autorem takich kultowych pozycji, jak „Nieznośna lekkość Pilcha” czy „Wisła” i ciągle cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników.

Zobacz także: Nagroda Literacka „Nike” – promocja polskiej literatury współczesnej

Książki

Jerzy Pilch jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i publicystów. Autor kilkunastu książek, m.in. „Spis cudzołożnic”, „Piciu i umieraniu”, „Mówić”, czy „Marsz Polonia”. Jego twórczość charakteryzuje się błyskotliwą, pełną ironii i drwiny prozą, poruszającą często trudne tematy. Za „Spis cudzołożnic” otrzymał nagrodę Nike, a „Pierwsze samobójstwo” okrzyknięto książką jesieni 2006. W swoich dziełach opisuje m.in. antybohaterów, jak Józef Kościelski czy papieski, a także snuje tezy o głupocie. Autor swoje dystanse do rzeczywistości prezentuje w publikacji „Tysiąc spokojnych miast”. Sztukę jego twórczości stanowią także zbiory opowiadań. 

Błyskotliwa proza Pilcha — kilka słów o samym autorze

Książki i wieczne pióro

Jerzy Pilch to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich, który otrzymał wiele nagród i wyróżnień w ciągu swojej kariery. Urodził się 10 sierpnia 1952 roku. Nominowany do prestiżowej nagrody za swoją pracę w Tygodniku Powszechnym i Drugim Dzienniku. W swoich książkach Pilch często porusza temat samotności, co stało się jednym z głównych motywów jego twórczości. Sztuka w „Poszukiwaniu Jerzego Pilcha” zgłębiała tajemnice pisarza. Pilch jest autorem takich książek jak „Demony” czy „Przypadek”, które podbijały serca czytelników. Żyjąc w Krakowie, blisko współpracował z takimi osobistościami jak Jerzy Stuhr. Był również ważnym członkiem społeczności ewangelickiej. Jednym z kontrowersyjnych wątków, które poruszał w swojej twórczości, był pomysł końca literatury, który wzbudził wiele emocji wśród krytyków.

Wieczne pióro

Sztuka Jerzego Pilcha jest czymś niecodziennym i nieśmiertelnym. Autor wkładał w swoją pracę całe serce, by jak najlepiej oddać otaczającą go rzeczywistość. Warto sięgnąć po jakiś tytuł felietonu czy książki i zatopić się w ciekawych myślach pisarza.

Udostępnij