artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Literatura

Przyjaźń czy kochanie? „Duma i uprzedzenie” autorstwa Jane Austen 

Przyjaźń czy kochanie? „Duma i uprzedzenie” autorstwa Jane Austen 

 „Duma i uprzedzenie” to jedna z najbardziej znanych powieści Jane Austen, która okryła się sławą na całym świecie. Akcja powieści rozgrywa się w przełomie XVIII i XIX wieku i skupia się na losach pięciu córek Bennetów, z których najstarsza, Elżbieta, szuka odpowiedniego kandydata na męża. Wkrótce poznaje wpływowego kawalera, Darcy’ego, jednak ich początkowy stosunek wydawałby się zdominowany przez wzajemną niechęć i uprzedzenia. Powieść Austen jest opowieścią o relacjach międzyludzkich i roli, jaką odgrywa status społeczny w życiu wyższych sfer. Elżbieta — rozważna i romantyczna — staje przed wyzwaniem, jakim jest zamążpójście, a jednym z jej głównych wyborów jest właśnie Darcy, jednak wydarzenia nie podążają w kierunku, który by sobie wyobrażała. Więcej szczegółów znajdziesz w poniższym artykule.

„Duma i uprzedzenie” – ponadczasowa powieść

„Duma i uprzedzenie” to ponadczasowa powieść napisana przez Jane Austen, opowiadająca historię perypetii rodziny Bennet. Główną bohaterką jest Lizzy, jedna z pięciu córek ojca niewywodzącego się z wyższych sfer, ale żyjącego na przełomie XVII wieku. Książka jest dziełem, które Jane Austen pisała z wielkim upodobaniem, co widać w każdej stronie jej dzieła. Powieść ta opisuje wiele ciekawych wydarzeń, takich jak oświadczyny czy spotkania z pastorem Collinsem. Pani Bennet usilnie stara się wydać swoje córki za mąż, aby zabezpieczyć im posag. Jednak, jak to w życiu bywa, wszystko nie idzie tak, jak planowała, a Lizzy wyróżnia się na tle swoich sióstr swoim charakterem i postawą. 

Zobacz także: „Wichrowe wzgórza”. O czym jest powieść?

Powieść o angielskich wyższych sferach 

Książka i róża

Jane Austen ukazuje życie angielskich elit na przełomie XVIII i XIX wieku. Opowieść skupia się wokół młodego i bogatego kawalera, Charlesa Bingleya, który przybywa do hrabstwa w poszukiwaniu okazji do nawiązania stosunków towarzyskich. W powieści przewija się intryga związana z wydaniem za mąż córek państwa Bennet, a także wątki romansowe. Powieść cieszy się ogromną popularnością na całym świecie oraz zyskała uznanie dzięki trafnym obserwacjom psychologicznym i melancholijnej refleksji nad władzą. 

Stare książki

 „Duma i uprzedzenie” to świat angielskich elit, w którym państwo Bennetowie mają nie lada wyzwanie. Nieszczególnie zamożni, muszą stawić czoła nie tylko opryskliwemu, wyniosłemu panu Darcy’emu, ale również innym wyzwaniom, takim jak próby przypaść do gustu bogatszej części społeczeństwa czy ochrona swojej posiadłości przed sprytnym rywalem z sąsiedztwa. To arcydzieło w dorobku angielskiej pisarki cieszy się dziś nie tylko uznaniem, ale i ciągłym zainteresowaniem. Głównie dzięki zabawnym, pełnym ironii dialogom i bohaterom, którzy mimo wielu przeciwności losu potrafią przetrwać i odnaleźć swoje miejsce w świecie, „Duma i uprzedzenie” to opowieść o sile ludzkiego charakteru i emocji, które napędzają jego działania.

Grzbiety książek

Tę powieść warto przeczytać, ponieważ uświadamia zarówno błędy jak i sukcesy, jakie można osiągnąć przez ciężką pracę i upór. „Duma i uprzedzenie” jest jedną z najgłośniejszych powieści Jane Austen i stanowi doskonały obraz angielskiego społeczeństwa tamtych czasów.

Udostępnij