artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Sztuka

Maszyna do szycia jak wybrać? 

Maszyna do szycia jak wybrać? 

Wszystko zaczęło się już w 1851 roku, gdy Isaak Singer opatentował nową, odnowiona wersję maszyny do szycia. Maszyna do szycia Singer to niezwykłe urządzenie, które zmieniło świat krawiectwa i poprawiło jakość życia tysięcy ludzi na całym świecie. Singer stał się symbolem postępu w przemyśle tekstylnym. Jednak, zanim maszyna ta osiągnęła poziom, który znamy dzisiaj, Singer musiał przejść wiele prób i błędów w celu doskonalenia swojego wynalazku.

Jeśli interesujesz się szyciem i robieniem ubrań, na pewno słyszałeś o Janome — jednej z najlepszych marek na rynku maszyn do szycia. Ta znana firma oferuje wiele różnych modeli, z których każdy jest niezwykle użyteczny i wydajny w pracy. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które są niezbędne do sprawnego działania maszyny. Pierwszym z nich jest ścieg — istotny, ponieważ decyduje o wyglądzie i trwałości szycia. Ważne są również igła i nici — elementy, bez których maszyna nie byłaby w stanie działać. Dodatkowo wiele modeli posiada automatyczne funkcje, które ułatwiają pracę z maszyną i oszczędzają czas. Wybór odpowiedniego modelu zależy od potrzeb każdej osoby — warto jednak zwrócić uwagę na to, jaka tkanina będzie obszywana i na jakim stopniu zaawansowania szycia się znajdujemy. Zacznij swoją przygodę z szyciem po zapoznaniu się z naszym tekstem!

Czego dowiesz się z artykułu?

 • jakie są rodzaje mechanicznych maszyn do szycia?
 • dlaczego nowoczesne maszyny do szycia są coraz bardziej popularne?
 • jaka maszyna do szycia dla początkujących sprawdzi się najlepiej?

Pierwsze kroki

Zainspirowane naszymi mamami i babciami chcemy posiąść tę cenną umiejętność i nauczyć się szyć ubrania, jakie tylko będziemy chciały. Wybór maszyny do szycia nie jest łatwą sprawą. Współczesny rynek oferuje nam naprawdę wiele modeli. Najlepiej by był łatwy w obsłudze i dosyć intuicyjny. Aktualnie udając się do sklepu, napotkamy trzy modele maszyn do szycia: mechaniczne, komputerowe i elektryczne. Jeżeli nie jesteśmy zaprzyjaźnieni z elektroniką, to powinniśmy wybrać tę mechaniczną. Warto przyjrzeć się również modelowi komputerowemu, ponieważ to on daje wiele możliwości i zdecydowanie ułatwiają pracę.

Szycie na maszynie

Mechaniczna maszyna do szycia 

Maszyny sterowane manualnie wymagają więcej pracy przy nauce jej obsługiwania, a więc co musimy wiedzieć, decydując się na wybór mechanicznej maszyny? Prędkość szycia regulowana jest a pomocą nożnego przycisku, a wybór ściegów wybieramy przy pomocy pokrętła. Ustawia on program, którego aktualnie będziemy potrzebować. Ich dużym atutem jest to, że mogą używać ich początkujący, jak i zaawansowani. Cena również zaskakuje. Sprzęt manualny jest znacznie tańszy niż ten bardziej zaawansowany komputerowy. Ten atut może zachęcić wiele osób, które nie chcą od razu wydawać dużych sum za pierwszym razem.

Ranking maszyn do szycia:

 • Husqvarna E10
 • Janome Heavy Duty 1800
 • Singer 4432 Heavy Duty
Maszyna mechaniczna

Zaprezentowane modele maszyn mechanicznych zapewniają m.in.

 • szeroki wybór ilości ściegów, które są niezbędne podczas pracy krawieckiej;
 • możliwość szycia najcieńszych, jak i najgrubszych rodzajów tkanin;
 • automatyczne obszywanie dziurek; 
 • szycie podwójną igłą;
 • obcinacz nici;
 • stopkę do wszywania, stopkę do ściegu krytego.

Kategorii maszyn do szycia wiele, ale warto zatrzymać się przy tych manualnych już coraz rzadziej docenianych. Są one najlepsze na początek, ponieważ dzięki nim dowiemy się, jak używać poszczególnych pokręteł i przycisków oraz zaobserwujemy wszelkie niezbędne tajniki konieczne w dalszej pracy.

Komputerowa maszyna do szycia 

Ten rodzaj maszyn charakteryzuje się dużą funkcjonalnością. Najbardziej rozpoznawalnym modelem jest Janome DXL603. Wytrzymała maszyna firmy Janome dobrze sprawdzi się przy użytku domowym dla osób bardziej zaawansowanych, które na co dzień lubią spędzać dużo czasu z tym sprzętem, ale nie tylko.

Maszyna do szycia zbliżenie

Ten rodzaj sprzętu będzie idealny również dla osób początkujących. Maszyna jest w stanie dobrać ustawienia pod względem umiejętności poziomu zaawansowania szycia. Posiada wbudowaną pamięć, która zapisuje używane wzory czy ściegi, a wyłączenie jej nie sprawi, że wszelakie wcześniejsze ustawienia zostaną usunięte. W tym przypadku trzeba liczyć się z tym, że koszt będzie nieco większy niż w przypadku maszyny mechanicznej. Dzięki wielu funkcjom komputerowej maszyny jesteśmy w stanie pracować z bardzo małymi elementami, nie tracąc precyzji. Plusem jest duża ilość programów ze ściegami — może ich być nawet sto. 

Wybór maszyny do szycia nie jest prostą sprawą. Najbardziej ogranicza nas w tym budżet, który najczęściej decyduje, jaką ostatecznie wybierzemy. Warto dobrze przemyśleć jej wybór, by później naprawdę cieszyć się z jej użytkowania.

Udostępnij