artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Sztuka

Jak zrobić czapkę na drutach? Robienie na drutach nie takie straszne

Jak zrobić czapkę na drutach? Robienie na drutach nie takie straszne

Robienie na drutach to popularna forma spędzania zimowych wieczorów, i tworzenie swojej  robótki. Jest to świetny sposób na relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków. Możesz wykonać wiele pięknych rzeczy, takich jak czapki, szaliki, swetry i wiele innych. Jednak dla początkujących nauka robienia na drutach może być nieco trudna. Musisz nauczyć się różnych ściegów i sposobów na przerabianie nitki. Ważne jest, aby na początku skupić się na nauce umiejętności prawego i lewego ściegu. W ten sposób zaczniesz tworzyć proste rzeczy i stopniowo zwiększać swoje umiejętności. Ostatecznie będziesz w stanie zrobić na drutach nawet najpiękniejsze swetry i dzianiny.

Podstawowe narzędzia, by nauczyć się robić na drutach

Podstawowymi narzędziami to tego rodzaju rękodzieła są oczywiście druty. Nauka robienia na drutach nie jest wcale skomplikowana, wymaga tylko dużej dawki cierpliwości. Włóczka będzie niezbędna do zrobienia jakiejkolwiek rzeczy. Warto zapatrzyć się w różne grubości i kolory. By zrobić sweter trzeba mieć większe doświadczenie, ale to nie może nas zniechęcić. Pierwszy projekt powinien być prosty w wykonaniu, np. szalik lub czapka. Tutoriale w internecie pomogą nam nauczyć się przerabiać oczka prawe i lewe, co jest niezbędną umiejętnością. Kolejnym krokiem będzie zamykanie oczek. Gdy tylko będziesz trzymać druty w rękach, poczujesz do nich sympatię i będziesz chciał dalej rozwijać to hobby.

Druty bambusowe

Rodzajów drutów wiele, ale każdy powinien posiadać druty na żyłce, druty okrągłe i proste. Jak to mówią drutów i włóczek nigdy za wiele. W zależności, jaką rzecz będziesz robić może być potrzebne szydełko do wykończenia robótki. Ewentualnie przyda ci się ładne pudełko, by pomieścić w nim wszystkie przybory do dziergania. Pamiętaj! Druty i włoczki to tylko dwie rzeczy niezbędne do nauki twoich pierwszych czapek, szalików czy nawet swetrów. Jest to naprawdę proste!

Zobacz także: Jak zrobić misia na szydełku? Kilka słów o tym czym się szydełkuje

Jak zacząć robić na drutach? Robienie na drutach krok po kroku

Kolorowe włóczki

Jeśli chcesz nauczyć się dziergania na drutach, zacznij od podstawowych technik. Najłatwiej jest zrobić czapkę, więc spróbuj właśnie tego. Będziesz potrzebował drutów prostych i drutów z żyłką, wełny i kłębka. Pierwszym krokiem jest nabieranie oczek na drut z oczkami. Możesz to zrobić na palcu wskazującym lub drutem bambusowym. Następnie wykonuj oczka prawe i lewe, a także pętelki. Kontynuuj przez nabieranie oczek i praktykuj podstawowe techniki aż do uzyskania pożądanej długości. Po zakończeniu robienia czapki możesz spróbować zrobić chusty lub swetry. Ważne jest, by pamiętać, że nauka dziergania to proces, nie oczekuj natychmiastowych świetnych efektów. Ćwicz cierpliwie i nie przestawaj próbować!

Czapka na drutach

Rozpoczynając naukę na drutach, musisz rozpoznawać oczka lewe i prawe, by potem było tylko łatwiej. Poniżej przedstawiamy trzy rodzaje ściegów, dzięki którym będziesz mógł wydziergać wiele rzeczy. Te ściegi to:

  • ścieg francuski;
  • ścieg ryżowy;
  • ścieg ściągacz.

Robienie na drutach nie takie straszne jak je malują! Daj sobie czas, by nabrać odwagi. To nie jest wcale takie trudne.

Udostępnij