artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Sztuka

Haft krok po kroku. Zacznij przygodę z haftowaniem

Haft krok po kroku. Zacznij przygodę z haftowaniem

Często szukamy ciekawych i inspirujących hobby, a haftowanie jest to jedną z najpiękniejszych sztuk rękodzielniczych. Jest ono prawdziwą przyjemnością dla osób, które szukają inspiracji i chcą rozwijać swoje umiejętności manualne, a haft krok po kroku to naprawdę nic skomplikowanego. Zacząć można od najprostszych wzorów i stopniowo poszerzać swoją wiedzę o różne techniki. Hafciarski świat jest pełen wspaniałych, kolorowych projektów i każdy z nas może poznać jego tajniki. W poniższym artykule przedstawimy pomoce do stworzenia haftu płaskiego. 

Czego dowiesz się z artykułu?

  • jakie elementy pasmanterii będą potrzebne do stworzenia własnego tamborka?
  • od jakich nici zacząć swoją przygodę?
  • jakie są najprostsze ściegi dla początkujących?

Od czego zacząć? Haft krok po kroku

Nauka haftu jest dosyć prosta i nie należy do rzeczy skomplikowanych. Haftowanie krok po kroku wymaga dużej dawki cierpliwości. Na początek naszej przygody z wyszywaniem będzie nam potrzebne kilka następujących rzeczy:

  • drewniany tamborek 
  • bawełniana jasna tkanina;
  • igła z dużym oczkiem;
  • mulina i nici w różnych kolorach;
  • wymazywalny długopis lub ołówek;
  • biała kartka;
  • nożyczki.

Po zaopatrzeniu się w te gadżety będziemy mogli zacząć haftować nasz pierwszy tamborek.

Nici i igła

Pierwsze kroki haftowania dla początkujących

Tamborek

Tamborek to podstawowe akcesorium, które będzie nam potrzebne, by wykonać własnoręczny haft. Najlepiej wybrać nieco droższy drewniany, a nie bambusowy, ponieważ jest on zdecydowanie gorszej jakości i nasz materiał nie zostanie odpowiednio naciągnięty, co jest wskazane przy wykonywaniu robótki.

Materiał

Tkanina powinna być gładka i nie za cienka, by igły nie zrobiły mniejszych dziurek. Można użyć nawet zwykłej i gładkiej bawełnianej koszulki, która będzie się również świetnie sprawdzać. 

Igła

Zanim zakupimy odpowiednie muliny lub kordonki, należy zapatrzyć się w igłę i to nie taką zwykłą. Igła do haftu ma specyficzne szersze oczko, by grubsze nici mogły przez nie przejść, a także sama jest grubsza niż zwyczajne igły do szycia, co bardzo poprawia pracę podczas wykonywania haftu. 

Kordonki

Nici

Następnym krokiem będzie zakupienie nici. Najlepiej sprawdzają się muliny, które to można rozwarstwiać do przeróżnych grubości, ponieważ składają się one z sześciu nitek. Tutaj należy kierować się jakością. Na rynku mamy dostępny szeroki wybór nici, ale warto sięgać po te naturalne, bawełniane, a nie poliestrowe. Ogromnym plusem mulin jest ich różnorodność, ponieważ na rynku znajdziemy całą paletę barw.

Ostatnie akcesoria

Ostatnie potrzebne rzeczy to ołówek lub ścieralny długopis, biała kartka i nożyczki, ale to z pewnością gości w każdym domu. Te elementy są wystarczające, by nauczyć się haftować i stworzyć coś naprawdę pięknego. Ciekawym trikiem podczas przenoszenia haftu za pomocą ścieralnego długopisu jest to, że gdy na części tkaniny będzie widoczna linia po rysowaniu, a tego nie chcemy, to można ją usunąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy skierować w to miejsce ciepły strumień powietrza suszarki i po kilku sekundach nie będzie śladu po niechcianej linii.

Wzory i ściegi — spróbuj swoich sił

Aktualnie jest wiele dostępnych kursów haftu, co oczywiście jest bardzo ciekawym pomysłem, ale nie niezbędnym. Spokojnie tej techniki jesteśmy w stanie nauczyć się sami w domu z małą pomocą internetu lub książki. Na początku tej pięknej drogi najlepiej warto sięgnąć po proste wzory kwiatów i napisów. Takie rysunki nie sprawią większych problemów i jeszcze zachęcą do dalszej pracy.

Wzór na tamborku

Cenną wskazówką w tym miejscu jest to, by zawsze szukać wzorów wytłumaczonych instrukcją, która zdecydowanie ułatwi pracę i zobrazuje podstawy danego haftu. Wzór, który narysowaliśmy na naszej kartce, odbijamy na naciągniętą tkaninę, a następnie przechodzimy do wyszywania. Najlepiej rozpocząć naukę od przeglądania najprostszych ściegów, a takimi są:

  • ścieg prosty; 
  • ścieg za igłą;
  • ścieg sznureczkowy;
  • ścieg rozłupany przed igłą.

Te cztery podstawowe ściegi umożliwią ci wyhaftowanie twojego pierwszego wzoru. Z całą pewnością zobaczysz, że potrafisz być naprawdę twórczą osobą. 

Haft kwiatów

Haftowanie uczy cierpliwości i udowadnia, że każdy może doskonalić swoje manualne umiejętności. Internet jest prawdziwym kompendium wiedzy, które pomoże ci stworzyć coś pięknego. Zrobiony własnoręcznie haft da wiele powodów do dumy, ale przede wszystkim radości. Tę umiejętność możemy przekazywać z pokolenia na pokolenie. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat podstaw haftowania, postaraliśmy się przedstawić w artykule. Powodzenia!

Udostępnij