artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Literatura

Co to jest fantastyka? Książki fantasy ranking, czyli kultowa literatura fantasy

Co to jest fantastyka? Książki fantasy ranking, czyli kultowa literatura fantasy

Fantastyka jest gatunkiem literackim przenoszącym czytelnika w świat pełen magii, potworów i niezwykłych stworzeń. Książki fantasy ranking zawierają bestsellery z tej kategorii i nigdy nie przestają zaskakiwać. Wśród dobrych książek fantasy można znaleźć zarówno klasyki, jak i nowości, które wciągają czytelnika od pierwszych stron. Co sprawia, że fantastyka cieszy się taką popularnością? Czytelnicy uwielbiają podróżować w fantastyczne światy, poznawać bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z wielkimi wyzwaniami i dokonać trudnych wyborów. Świat fantasy jest naprawdę niesamowity, ponieważ takich książek  nie znajdziemy wszędzie. Zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem i wybrania czegoś dla siebie, by rozpocząć tę niesamowitą przygodę. 

Czego dowiesz się z artykułu?

  • z jakimi autorami fantasy warto się zapoznać?
  • co wybrać na początek przygody z czytaniem tego gatunku?
  • jak wyglądają książki kanonu fantasy? 

Książki fantasy ranking — poznaj magiczny świat

Książki fantasy są najbardziej rozchwytywanym gatunkiem literackim na całym świecie. W Polsce również cieszą się ogromną popularnością, a ich ilość na rynku jest imponująca. Wydawnictwa prześcigają się w publikowaniu kolejnych tomów sag i cykli fantasy. Na rynku w każdym roku pojawia się tysiące nowości, ale nie zawsze to one cieszą się taką popularnością. To klasyki fantasy najczęściej skradają serca miłośników tej literatury, ponieważ ich duża część zrewolucjonizowała fantasy. 

Fantastyczna biblioteka

Oto ranking pisarzy fantasy, których książki stały się bestsellerami:

  1. J.R.R. Tolkien — twórca uniwersum Śródziemia i legendarnego „Władca Pierścieni” 
  2. George R.R. Martin i kultowa „Gra o tron”
  3. Andrzej Sapkowski, tworzący polską fantastykę, czyli „Wiedźmina”
  4. Brandon Sanderson — autor m.in. „Drogi królów” i „Z mgły zrodzonego”
  5. J.K. Rowling i jej 7-tomowa seria o „Harrym Potterze”

Nie sposób wymienić wszystkich autorów fantasy. Lista może obejmować top 10 lub nawet top 20, ale to i tak za mało, by przedstawić listę najlepszych książek tego gatunku. 

Od czego zacząć? Ciekawe książki fantasy 

Fantasy w ostatnich latach jest bardzo obfite, ale na co konkretnie się zdecydować? Książki fantasy ranking jest bardzo dobrą podpowiedzą, jaką powieść, wybrać na sam początek tej niesamowitej przygody. Zachęcamy, by zacząć od tego, co należy do najlepszych książek fantasy w historii. Jeżeli chcielibyśmy rozpocząć przygodę z literaturą, która zyskała czytelników na całym świecie, warto przeczytać książki z wartką akcją, a takie oferuje nam Tolkien. Jego twórczość przyciąga zarówno młodzież, jak i dorosłych miłośników fantasy.

Pierścień

Wśród jego najsłynniejszych dzieł znajduje się „Hobbit”, kultowy, epicki opis przygód Bilba Bagginsa i jego towarzyszy w świecie Śródziemia. We „Władcy Pierścieni” pojawiają się niezapomniani bohaterowie tacy, jak Frodo, krasnolud Gimli czy smok Smaug. Powieść ta opowiada o walce dobra ze złem, gdzie władca mroku, Sauron, chce odzyskać swój pierścień i zdobyć ponadprzeciętne moce, a Frodo i jego drużyna stawiają mu czoła. Siła przyjaźni ukazana w tej powieści rozpuści najbardziej zatwardziałe serce. Jest to najczęściej czytanie dzieło na całym świecie i z pewnością znajduje się na regałach w wielu polskich domach. Dla bardziej opornych warto zapoznać się z filmową trylogią powieści. 

Sagi fantasy, które znają wszyscy 

Jest wiele książek fantasy dla młodzieży i dorosłych, które jednocześnie będą odpowiadać nieco młodszym i starszym czytelnikom. Nie trzeba długo myśleć, by zorientować się, że mowa tutaj o kultowym „Harrym Potterze”. Intryga, jaką skrywają książki, jest niezwykle ciekawa i wciągająca, a autorka — J.K. Rowling — stworzyła wokół swojego bohatera cały świat z magią, tajemnicami i niesamowitymi postaciami. Nie bez przyczyny seria ta zajmuje wysokie miejsce w rankingu top książek fantasy. Choć każda część książki to oddzielna historia, to razem tworzą spójną pozycję fantasy, będąc jednocześnie kanonem gatunku. Książki z cyklu „Harry Potter” to pozycje obowiązkowe dla miłośników książek fantastycznych. 

Harry Potter

Obowiązkowe książki fantasy dla dorosłych

Każdy z pewnością słyszał, że literatura fantasy, której autorem jest George R.R. Martin, cieszy się naprawdę niesamowitą popularnością.  Jego pierwszy tom „Gry o tron” zapoczątkował całą serię znanych i uwielbianych książek osadzonych w świecie „Pieśni lodu i ognia”. Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników fantasy. Twórczość pisarza bardzo często pojawia się w zestawieniu dobrych książek w kanonie światowej klasyki fantasy. Zasługa Martina polega na tym, iż jego twórczość sprawia, że czytelnik zapomina o rzeczywistości i przenosi się w fantastyczne i emocjonujące światy. Wraz z każdym kolejnym tomem, autor wciąga czytelnika w niebanalne i intrygujące historie, które nie dają się oderwać czytelnikowi sprzed stronic książki, a także pogłębia on postacie, rozbudowując ich charaktery i wprowadzając całkiem nowe i tak samo zaskakujące. 

Polska powieść fantasy

Słysząc nazwisko Andrzeja Sapkowskiego, łatwo domyślić się, o kogo chodzi. To właśnie on stworzył jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów w polskiej literaturze fantasy — wiedźmina Geralta z Rivii. Jest to cykl opowiadań opisujących wizję mrocznego i fantastycznego świata, który przyciąga wielu miłośników gatunku fantasy. Tom za tomem Sapkowski rozwija historię wiedźmina, dodając mu wątki i postaci, dostarczając czytelnikowi wciąż nowych emocji. Odkąd seria zaczęła zdobywać popularność, w Polsce i na świecie, nie brakuje miłośników geraltowego świata. To, co przyniosło ogromną popularność tej kategorii fantasy to serial, który powstał na podstawie sagi Andrzeja Sapkowskiego i również podzielił los książki, stając się hitem serialów fantasy ostatnich lat. 

Swiat fantasy

Ten gatunek literacki reprezentuje naprawdę ciekawą listę książek fantasy. Ciekawe, straszne i jednocześnie mroczne historie opowiadają nie tylko o zemście, ale przede wszystkim o tym, jaką wartość ma miłość, przyjaźń i poświęcenie. Książki zostały napisane, tak by uczyć, stawać się lepszym człowiekiem i zawsze wybierać dobro ponad zło. Książki fantasy ranking umożliwia rozeznanie się w tym trudnym wyborze.

Udostępnij