artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Kultura

Skąd pochodzi kawa? Historia napoju z kofeiną

Skąd pochodzi kawa? Historia napoju z kofeiną

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, którego historia sięga ponad tysiąca lat. Początki picia kawy wiążą się z Etiopią, gdzie to właśnie tam po raz pierwszy odkryto ziarna kawy. Jednak to Arabowie jako pierwsi zaczęli spożywać napój z mielonych ziaren, rozwijając przy tym sztukę palenia i przygotowywania kawy. Pierwsza kawiarnia na świecie, „Kiva Han”, została otwarta przez Turków w Stambule w XV wieku, a odtąd kawa stała się bardzo popularnym napojem na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj Brazylia jest największym producentem kawy, a picie tego napoju jest już integralną częścią kultury wielu krajów, w tym także w Polsce. Jaka jest historia kawy?

Krótka historia kawy

Kawa to jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na całym świecie napojów. Kultura picia kawy rozprzestrzeniła się z Etiopii na kolejne kontynenty, w kierunku Bliskiego Wschodu, Azji, Europy i Ameryki. Początkowo uprawy tych ziaren były prowadzone wyłącznie w Etiopii, ale z czasem uprawy stały się popularne w innych częściach świata. Palone ziarna kawy zapewniają cytrusowy, gorzki i bogaty smak kawy.

Z czasem, picie kawy stało się ważnym zwyczajem społecznym, a także stało się tradycją dla pasterzy, którzy podobno odkryli kawę jako napój energetyzujący. W legendach mówi się, że pierwsi ludzie, którzy ją odkryli, widzieli, jak ich kozy stały się bardzo żywe po jedzeniu zielonych ziaren. Dzisiaj kawa jest powszechnie spożywana w wielu krajach na całym świecie i uważana jest za jedną z najlepszych pociech dnia.

Kawa rozpowszechniła się już w XVII wieku?

Kiedy kawa się rozpowszechniła? Historia kawy, tej wyjątkowej rośliny, sięga półwyspu arabskiego, gdzie po raz pierwszy zauważono właściwości owoców kawowca. Jednak szybko stała się popularna w Europie, gdzie w XVII wieku otwarto pierwszą kawiarnię. Wiedeń stał się ośrodkiem kultury kawowej, a kawa stała się ważnym elementem codziennego życia mieszkańców imperium Habsburgów. W Polsce picie czarnego napoju pojawiło się dopiero w XIX wieku, a przyrządzanie kawy stało się prawdziwym rytuałem. Dzisiaj została już rozpowszechniona na całym świecie, a najdroższą kawą świata jest kawa kopi luwak, którą wytwarzają luwaki z krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Najpopularniejsza kawiarnia na świecie

Nie ma wątpliwości, że najpopularniejszą kawiarnią na świecie jest Starbucks. Sieć ta powstała w 1971 roku w Seattle, a dzisiaj ma swoje lokale w ponad 70 krajach. Klienci mają do wyboru szeroki asortyment napojów z kawą, w tym popularne latté, cappuccino czy espresso. W Starbucks kawa została uczyniona marzeniem każdego miłośnika kawy, czy to poprzez specjalne mleczne napoje, czy słodkie dodatki, jak syropy i śmietanki. Właśnie dlatego Starbucks jest tak lubiany i odwiedzany przez miliony klientów na całym świecie.

Kawa znana jest z jej charakterystycznego zapachu i smaku, obok którego nie da się przejść obojętnie. Z pewnością wielu z nas wypiła kilka filiżanek kawy dziennie. Doceniajmy to wspaniałe odkrycie. 

Udostępnij