artandsciencemeeting.pl

Blog tematyczny o literaturze, edukacji oraz rękodzielnictwie.

Kultura

Które książki warto przeczytać? Top powieści wszechczasów

Które książki warto przeczytać? Top powieści wszechczasów

Literatura jest jednym z najważniejszych elementów kultury. Książki są w stanie inspirować, edukować i rozwijać umysł. Długie powieści skupiają się na rozwijaniu fabuły, a ich bohaterowie przynoszą nam emocje i uczucia, których nie da się zgłębić w krótszych formach literackich. W dzisiejszych czasach, w których liczba dostępnych książek jest zaskakująca, wybór najlepszej powieści jest nie lada wyzwaniem. W artykule przedstawiamy top powieści wszechczasów, które z pewnością zachwycą każdego miłośnika literatury i pozwolą na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • jaki jest najpopularniejszy dramat świata? 
  • dlaczego „Bracia Karamazow” nie są dla każdego?
  • kto napisał romantyczny dramat XIX wieku?

Top powieści wszechczasów, które przeczytasz z zapartym tchem

Książki

Ranking najlepszych książek w historii jest nie lada wyzwaniem, więc skupimy się na tych najważniejszych i wartych przeczytania chociaż raz w życiu. Klasyka literatury w ostatnim czasie jest wznawiana w coraz to nowszych wydaniach, ale to nie tylko ich oprawy powinny zachęcać do przeczytania, lecz autor, którego widzimy na okładce. Oto 4 nazwiska autorów książek wszechczasów:

  1. William Szekspir
  2. Fiodor Dostojewski
  3. Marcel Proust
  4. Lew Tołstoj

Napisali oni jedne z najważniejszych książek światowej literatury. Muszą one znaleźć się w twojej biblioteczce. Jakie to tytuły?

Najpopularniejszy dramat świata — Hamlet 

Książki z herbatą i kwiatami

William Szekspir to wybitny pisarz znany z tworzenia gatunków takich jak tragedia, komedia czy poematów. Stworzył on dzieło, które zapisało się na wieki historii literatury na całym świecie. Przedstawienie portretu duńskiego królewicza zostało wykreowane w niezwykle plastyczny sposób. Bohater tragiczny, Hamlet, staje się symbolem ludzkiej słabości i kruchości. Szekspir w swoim dziele pokazał, jak władza, ambicje i w konsekwencji zemsta mogą wpłynąć na naszą ludzką naturę, a także jak ważne jest poznanie samego siebie, ponieważ tak naprawdę dopiero w sytuacjach granicznych poznajemy, do czego jesteśmy zdolni. Nic więc dziwnego, że ta wstrząsająca opowieść weszła do kanonu literatury światowej. 

Książka nie dla każdego, czyli „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego

Zaliczana jest do powieści o charakterze psychologicznym, zapełnia listę najlepszych powieści wszech czasów. Ta pozycja to „Bracia Karamazow” pisana przez Dostojewskiego około dwóch lat. Opowiada ono ojcobójstwie, w które to wplątani zostali jego synowie. Skupia się na bohaterach wykreowanych przez autora i ich moralnych rozterkach. Znajdziemy tam również rozmyślania o niby prostych, ale jednak wyjątkowo zawiłych dylematach ludzkości, istnieniu Boga oraz dobra i zła we wszechświecie. Dogłębne zrozumienie tematu poruszanego w książce jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteśmy wystarczająco dojrzali.

Stare książki

To lektura wymagająca, by po nią sięgnąć, trzeba być odpowiednio przygotowanym i zaznajomionym z literaturą Fiodora Dostojewskiego oraz uzbrojonym w ogromną cierpliwość, ponieważ nie jest to książka na jeden wieczór. 

Arcydzieło literatury — „W poszukiwaniu straconego czasu”

Początkowo może przerazić swoją objętością, ponieważ składa się aż z siedmiu tomów, ale nie ma się czego bać. Ta quasi-autobiograficzna powieść zalicza się do książek opisujących przeżycia wewnętrzne występującego w niej bohatera oraz ukazuje to, co kieruje nim w jego wyborach życiowych.  Opisy psychologiczne sprawiają, że jesteśmy w stanie wejść głębiej w świat głównego bohatera, poznać jego najintymniejsze wspomnienia i pragnienia. Pozornie zwykły i prosty świat zachwyca, ponieważ to świat każdego z nas. 

Stare powieści

Powieść z drugiej połowy XIX wieku — Anna Karenina

Lew Tołstoj napisał powieść bardzo romantyczną. Powstawała przez cztery lata. Pisarz rozpoczął nad nią pracę w 1873 roku, a zakończył w 1877. Książka charakteryzuje się bardzo barwną akcją, wciągająca każdego czytelnika. Tytułowa bohaterka to główna postać powieści, pragnąca jedynie jednej rzeczy — miłości. Niestety jej mąż nie darzy jej szczerym uczuciem, w konsekwencji czego doprowadza ja to do niemoralnego czynu. W oczach innego mężczyzny dostrzega płonące w oczach zakochanie, którym zostaje obdarowana. Dalsze losy Anny Kareniny trzeba przeczytać samemu. Ta historyczna już powieść zachwyca już odbiorców kolejny wiek, a jej przesłanie ciągle jest uniwersalne. Tę klasykę literatury przeczytać musi każdy. Może nie zachęci wszystkich przez pokaźną ilość stron, ale mimo wszystko powinna zostać uwzględniona na liście czytelniczej. Lew Tołstoj to pisarz top powieści wszechczasów.

Literatura ma nam wiele do zaoferowania. Warto sięgnąć po tę listę czytelniczą, zainspirować się i dać się wciągnąć w wir tej wspaniałej przygody. Zagłębianie się w światy literackie daję nam ukojenie i odskocznię od codziennych spraw, a także sprawia, że poznajemy to, co dotąd było nieznane. 

Udostępnij