Newsletter
Szukaj
PL EN
Łaźnia
Idea Ludzie Organizator Partnerzy
Wydarzenia

ART & SCIENCE MEETING: Spotkanie I: JAROMIR JESZKE

Wydarzenia | 24-11-2011
CSW ŁAŹNIA, UL.JASKÓŁCZA 1, Gdańsk - DOLNE MIASTO
24 LISTOPADA 2011, GODZ. 19.00

Prowadzenie: Krzysztof Miękus
Homeopatia kryzysów. Między przełomami w nauce i przemianami społecznymi
 
Cykl spotkań w ramach programu „Art&Science Meeting” poświęcony będzie związkom nauki z rozwojem życia społecznego i kulturowego na przestrzeni wieków. Gośćmi spotkań będą naukowcy badający dzieje idei – idei naukowych, ale także zmieniających się pod ich wpływem społeczeństw, poglądów filozoficznych oraz idei kultury.
 
 
 
Zjawisko homeopatii należy do ciekawszych w dziejach historii medycyny. Doktryna i związana z nią praktyka terapeutyczna powstały w dobie kryzysu medycyny europejskiej przełomu XVIII i XIX stulecia. Z niewielkimi zmianami w założeniach teoretycznych i niemal bez korekty procedury leczniczej przetrwała dwa stulecia ciesząc się akceptacją pacjentów i jednocześnie budząc silne kontrowersje w środowisku lekarskim. Homeopatia balansowała pomiędzy światem medycyny i kręgami społecznymi, które się do niego nie zaliczały. Kulturowe źródła przetrwania czerpała z obu obszarów,  choć w poszczególnych okresach swoich dziejów z różną intensywnością z każdego z nich. Homeopatia nie przekształcała się jak inne współczesne jej doktryny medyczne np. mesmeryzm w bioenergoterapię, nie zanikła jak brownizm czy broussaism. Jej recepcja napotykała znacznie większe bariery z racji jej pozaakademickiego statusu. I nie ma prostych wyjaśnień tego zjawiska.
 
Jaromir Piotr Jeszke (ur. 1954), historyk i antropolog kultury, historyk nauki, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor  nadzwyczajny UAM, profesor nadzwyczajny PAN, członek Zespołu i Rady Naukowej Pracowni Pytań Granicznych UAM. Pracuje obecnie nad książką poświęconą dziejom homeopatii.