Newsletter
Szukaj
PL EN
Łaźnia
Idea Ludzie Organizator Partnerzy
Wydarzenia

ART & SCIENCE MEETING: Spotkanie I: DO NOWOCZESNOŚCI – ADAM LESZCZYŃSKI

Wydarzenia | 25-10-2011
CSW ŁAŹNIA, ul.Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto
25 PAŹDZIERNIKA 2011, GODZ. 19.00

Prowadzenie: Krzysztof Miękus
Cykl spotkań w ramach programu „Art&Science Meeting” poświęcony będzie związkom nauki z rozwojem życia społecznego i kulturowego na przestrzeni wieków.
SPOTKANIE 1: MODERNIZACJA
 
Gośćmi spotkań będą naukowcy badający dzieje idei – idei naukowych, ale także zmieniających się pod ich wpływem społeczeństw, poglądów filozoficznych oraz idei kultury.
 
dokumntacja video
 
MODERNIZACJA – wszyscy politycy w Polsce mówią dziś o „modernizacji” – gospodarki i społeczeństwa. To nie jest nic nowego: „nadgonienie” Zachodu było obsesją elit w krajach biednych i peryferyjnych – w tym Polski – przynajmniej od dwóch stuleci. Polskie pomysły na „nadgonienie” były różne – bo też nowoczesność i drogi do niej inaczej sobie wyobrażano w latach 60., a inaczej w 90. Zawsze jednak miały wiele wspólnego, czy to w czasach planowania gospodarczego, czy to w czasach liberalizmu, ze światową debatą na ten temat – i z projektami, które próbowano realizować w innych krajach, od Ameryki Łacińskiej po Azję. Polska nie była wyspą – nasza wyboista droga do nowoczesności jest dużo mniej wyjątkowa, niż się Polakom wydaje.
 
Adam Leszczyński – (ur. 1975), historyk i dziennikarz. Publicysta „Gazety Wyborczej” oraz adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Należy do zespołu „Krytyki Politycznej”. Publikował m.in. w „Polityce”, „Newsweeku”, „Przekroju", „Tygodniku Powszechnym”, „National Geographic” i „Guardianie”. Autor kilku książek, w tym dwóch monografii historycznych o historii społecznej PRL i reportażu „Naznaczeni: Afryka i AIDS”. Obecnie pisze książkę na temat modernizacji – o pokrewieństwie polskich wizji nowoczesności w XX w. z aktualnymi ideologiami światowymi.