Newsletter
Szukaj
PL EN
Łaźnia
Idea Ludzie Organizator Partnerzy
W

Jana Winderen

Artystka wykształcona w Goldsmiths College w Londynie (wydział sztuk pięknych) oraz na Uniwersytecie Oslo (chemia i matematyka). Od 1993 roku pracuje jako artystka, kuratorka i producentka. Obecnie mieszka i pracuje w Oslo. Jana Winderen bada „ukryte” za pośrednictwem najnowszych technologii – jej praca odsłania złożoność i dziwność niewidzialnego, ukrytego świata. Wydobywa na powierzchnię topografię dźwiękową oceanów i głębi szczelin lodowych. Zajmuje się wyszukiwaniem i ujawnianiem dźwięków z ukrytych źródeł, zarówno niesłyszalnych dla ludzkiego ucha, jak i dźwięków miejsc i stworzeń, do których trudno dotrzeć.
Jej najnowsze prace dźwiękowe obejmują m.in. „Out of Range”, zamówienie Deutschlandradio (2014), „Ultrafield”, zamówienie MoMA, Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2013), „Water Signal”, zamówienie The Guggenheim Museum oraz festiwalu Unsound w Nowym Jorku na potrzeby projektu Stillspotting, „ultraworld”, zamówienie Sound and Music na potrzeby pokoju do słuchania w BEOPEN, Trafalgar Square, w Londynie (2012), koncert i dyskusję w MIT w Bostonie będące hołdem dla pionierki muzyki elektro-akustycznej Marianne Amacher; „Survivors of the Waterworld – badanie zanieczyszczenia dźwiękiem” dla Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w Gøteborgu (2011); koncert „Energy Field” podczas ARS Electronica po otrzymaniu nagrody Golden Nica w 2011 r.; „Between Dry Land”, zamówienie do instalacji „The Morning Line” (Matthew Ritchie’ego) dla Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, otwartej w Istambule w maju 2010 r. „Spawning Ground – from Coquet Head to the North Sea”, zamówienie festiwalu AV w Newcastle (2010 r.). W tym samym roku Jana otworzyła stałą instalację w Knut Hamsun Centre w Hamarøy w Norwegii.
Jej najnowsze wydawnictwa obejmują: 12-calowy winyl „Debris” (2012), album „Energy Field” (2010), „Heated: Live in Japan” (2009) – w Touch (UK); kasetę „The Noisiest Guys on the Planet” (2009) – w Ash International (UK); pendrive „Ants”; plik cyfrowy do ściągnięcia „Submerged” (2009) – w Touch oraz 7-calowy winyl „Surface Runoff” (2008) – w Autofact (USA). Obecnie pracuje nad nową płytą CD dla Touch (UK), uczestniczy w projekcie T-BA21 Academy z pracą „Silencing of the reefs” dzięki wsparciu Thyssen-Bornemisza Art Contemporary i jest w trakcie realizacji stałej instalacji „Raft of Ice” dla Ambasady Stanów Zjednoczonych w Oslo.
www.janawinderen.com