Newsletter
Szukaj
PL EN
Łaźnia
Idea Ludzie Organizator Partnerzy
G

James K. Gimzewski

Profesor chemii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, dyrektor Nano & Pico Characterization Core Facility w kalifornijskim NanoSystems Institute; dyrektor naukowy Art||Sci Center oraz główny badacz i wicedyrektor instytucji satelitarnych WPI Center for Materials Nanoarchitectonics (MANA) w Japonii. Zanim związał się z ULCA, był szefem zespołu w laboratorium badawczym IBM w Zurichu, gdzie przez ponad 18 lat zajmował się nanotechnologią.
 
Prof. Gimzewski był pionierem badań nad mechanicznym i elektrycznym kontaktem na poziomie pojedynczych atomów i molekuł z wykorzystaniem skanującej mikroskopii tunelowej (STM). Był też jedną z pierwszych osób, które przy wykorzystaniu tej technologii uzyskały obraz molekuły. Jego dokonania obejmują między innymi pierwsze wytworzenie opartych na technologii STM molekularnych nadstruktur w temperaturze pokojowej, przy wykorzystaniu sił fizycznych do przepychania molekuł na powierzchni, odkrycie jednomolekułowych silników i rozwój nowych mikromechanicznych sensorów nanotechnologicznych, które zgłębiają ostateczne granice czułości i mierzalności. To podejście zostało niedawno wykorzystane do zmieniania biochemicznego rozpoznania nanomechanikę. Jego obecne zainteresowania koncentrują się na nanomechanice komórek i bakterii. Zagadnienie to bada we współpracy ze szkołą medyczną i stomatologiczną UCLA.
 
Zaangażowany jest w projekty obejmujące takie techniki jak promieniowanie rentgenowskie, metoda piroelektryczna dokonywania fuzji jądrowej oraz profilowania DNA pojedynczej molekuły prof. Gimzewski angażuje  się także  w szereg projektów łączących sztukę i naukę, których efekty były pokazywane w muzeach na całym świecie.
 
W ostatnim czasie został wybrany na członka Royal Society oraz otrzymał dwa doktoraty honorowe.
 
W 2008 roku artysta, wspólnie z Victorią Vesną, przedstawił swoje prace w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W 2011 roku, w ramach projektu Art+Science Meeting, duet artystów zaprezentował w kościele Św. Jana w Gdańsku instalację artystyczną pt. Blue Morph. W tym samym roku Gimzewski wziął udział w konferencji Art Line: W stronę trzeciej kultury. Koegzystencja sztuki, nauki i technologii, współorganizowanej przez CSW Łaźnia.
 
www.chem.ucla.edu/dept/Faculty/gimzewski/